Prejsť na obsah
Katedra vodného hospodárstva krajiny


Stavebná fakulta STU v Bratislave Katedra vodného hospodárstva krajiny

Radlinského 11, blok C, 12. posch.
810 05 Bratislava 1

Telefón: 02/32 888 498
info@kvhk.sk

Vodné toky

Bratislavský dunajský park

Čo viedlo iniciátorov k potrebe uviesť túto víziu pre širokú verejnosť?Využitie pravého brehu Dunaja v Bratislave má niekoľko sa možností
Nová verzia populárneho hydraulického modelu HEC-RAS teraz 2D!

HEC-RAS2D

Áno, priatelia, je to tu! Koncom februára 2014 plánuje US Army Corps of Engineers vydať novú verziu snáď najpopulárnejšieho hydraulického modelu HEC-RAS s číslom 4.2. Čo je však dôležité - ide o spojenie 1D a 2D modelu. V  trvalom koryte so stálym prietokom bude použitý tradičný 1D model a inundačné územia budú zachytené podrobným 2D modelom.  Tento prístup síce nie je úplnou novinkou (niečo podobné ponúka aj DHI Mike), ale v rámci freeware programu sa bezpochyby jedná o veľký krok vpred a o veľkú pridanú hodnotu pre užívateľov.

Viac sa píše na tomto blogu. Animáciu si môžete pozrieť tu.


Výborný blog o softvéri HEC-RAS - hydraulici pozor!

HEC-RAS


Na blogu http://hecrasmodel.blogspot.com je veľa informácií, návodov a trikov týkajúcich sa "freewarového" hydraulického modelu HEC-RAS. Je to výborná pomôcka pre začiatočníkov, ale na svoje si prídu aj skúsení borci, je tam naozaj dosť zozbieraných skúseností. Na tejto podstránke je aj fórum, kam môžete adresovať svoje problémy s modelovaním a diskutovať s ostatnými užívateľmi. Veľa zdaru pri modelovaní!
Unikátny projekt: Odpad z plastov ako ochrana pred povodňou

Foto: SITA/APInundačné oblasti slovenských riek by mohli v blízkej budúcnosti chrániť pred veľkými vodami protipovodňové zábrany vyrobené z recyklovaného plastu.

čítajte tu

Zápas o vodu

Foto: SITA/AP Voda sa stáva čoraz dôležitejšou strategickou surovinou. Niet za ňu náhrada, ťažko sa prepravuje, a preto sa objavujú prvé konflikty. Riešením je hľadanie netradičných zdrojov. Píše Brahma Chellaney, profesor strategických štúdií v Dillí.

čítajte tu (english version)