Prejsť na obsah
Katedra vodného hospodárstva krajiny

Noc výskumníkov 2013 - festival vedy

Už onedlho sa bude konať 9. ročník celoeurópskej iniciatívy, do ktorej sa každý rok zapája 33 krajín a viac ako 300 miest. V rámci čoho sa na Slovensku už 7-krát organizuje Festival vedy - Noc výskumníkov. Hlavnými organizátormi tohto podujatia je Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) spolu so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR a portálom Euroactiv.sk.

Piatok 27.9.2013 bude patriť vede a výskumníkom a to v piatich mestách: Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Žilina a Tatranská Lomnica, kde slovenskí špičkoví vedci z najlepších vedeckých inštitúcií budú prezentovať svoje výsledky a vôbec slovenský výskum svetovej kvality interaktívnou formou.

Hlavnou témou festivalu je myšlienka - Veda je zázrak. Mnohokrát je to práve náhodná udalosť, ktorá vedie k zázrakom - obrovskému vedeckému objavu.

Bratislava

V Bratislave bude festival prebiehať v Avion Shopping parku, Prírodovedeckom múzeu SNM, Detskom múzeu, Múzeu dopravy a hlavné podujatie bude v priestoroch Starej tržnice.

V Avione v čase od 10.00 do 21.00h budete môcť navštíviť skoro v 80 vedeckých stánkov slovenských výskumníkov, kde budú prezentovať ich práce. Budete mať možnosť si vyskúšať viaceré pokusy a exponáty a zažijete pútavé diskusie a prednášky.

Z prezentácii STU si môžete vybrať:

 • Energia odhalená, energia spútaná (FEI STU): vyskúšaj si autíčko, ktoré funguje vďaka palivovým článkom.
 • Uhlík náš každodenný (FEI STU): Ako sa vyrábajú umelé diamanty a iné "drahé" šperky?
 • Mobilné roboty okolo nás (FEI STU): predstavenie záchranných robotov, kráčajúcich robotov, robotické platformy...
 • Mobilné a počítačové aplikácie (FIIT STU): pozri si jedinečné študentské aplikácie (obohatená realita, multimediálne systémy do vlakov a autobusov, hry, ktoré kombinujú zábavu a vzdelávanie do jedného a mnohé ďalšie aplikácie - napr. aplikácia SiDobludil.sk, s ktorou sa nestratíte a iné...)
 • Speekle (FIIT STU): jedinečná platforma vyvinutá študentmi fakulty, ktorá učí deti správnu výslovnosť a pomáha logopédom.
 • Ovládaj všetko všetkým (FIIT STU): moderný multimodálny systém ovládania spotrebičov pomocou gest, rečových povelov a pod...
 • Ako funguje telekomunikačný operátor (FIIT STU): pripoj sa do GSM siete a zisti, ako to funguje...
 • 3D skenovanie (SvF STU): vyskúšaj si 3D skenovanie, vytvor si virtuálny model pomocou laserového skenera...
 • Zachráň vajce betónom (SvF STU): otestujte rôzne podoby betónu, ktorý vydrží viac, ktorý zachráni vajce?
 • Využitie vodnej energie (SvF STU): funkčná maketa prečerpávajúcej vodnej elektrárne, cykly - turbínový, čerpadlový, Archimedova skrutka...
 • Čo ukrýva dokument? (FCHPT STU): ukážky rôznych materiálov, ktoré možno získať z rastlín, chemické pokusy, predstavenie Národného centra pre výskum a aplikácie obnoviteľných zdrojov energie

 

V Starej tržnici tento rok bude aj svetová atrakcia z oblasti robotiky, ktorá sa na Slovensku predstaví prvý krát! A samozrejme večerná show spojená s prezentáciou najnovších vedecko-technických objavov.

Z prezentácii STU si môžete vybrať:

 • Zdravie je v pohybe - BIOLABS (FEI STU): monitorovanie zdravia pomocou moderných prístrojov, biomedicína v praxi, bezdrôtové sondy a dynamonetrická platňa
 • Ekologický automobil/ pojazdný robot (SjF STU): študentské tímy predstavia formule, ukážka diaľkovo ovládaného robota
 • Pijeme zdravú vodu? ( SvF STU): testovanie vlastností rôznych nápojov, pozorovanie mikroroganizmov vo vode, horúcovodná fontána, herónová fontána z PET fliaš....
 • Naplánujme svoju budúcnosť (ÚM STU): interaktívne hry k témam ako kvalita životného prostredia v mestskej a otvorenej krajine, revitalizácia krajiny, mestské zásahy...
 • Strategicky mysli v priestore (UM STU - CE SPECTRA, ÚEL SAV): experimentálna hra pre deti ZŠ na tému budúcnosť lesa, interkatívna výstava - meranie kvality bezpečnosti okolia.

 


Viac sa dozviete na www.nocvyskumnikov.sk